Jakie są różnice między kwasem hialuronowym wykorzystywanym w wypełniaczach a tym stosowanym w kosmetykach

Czym jest kwas hialuronowy?

Zwykle kojarzymy ten termin z kosmetyką i medycyną estetyczną, jednak warto wiedzieć, że kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie w formie hialuronianu sodu. Jest obecny przede wszystkim w skórze, ciele szklistym w oku oraz w mazi stawowej. Znajduje się także w ściankach naczyń krwionośnych, płynach ustrojowych i tkance łącznej. Kwas hialuronowy wiąże wodę – dlatego młoda skóra, w której jest go dużo, jest sprężysta i pozbawiona zmarszczek. Z upływem lat jest go coraz mniej, czego przyczyną jest między innymi pojawienie się zmarszczek.

Współczesna nauka znalazła sposób na produkcję syntetycznego kwasu hialuronowego, który ma takie same właściwości jak jego biologiczny odpowiednik. Braki tej substancji możemy więc uzupełnić – na przykład przy pomocy, kosmetyków, tabletek lub zastrzyków. Na czym polegają i jak działają te metody?

Kwas hialuronowy – kosmetyki a wypełniacze

Kwas hialuronowy, zwany także „eliksirem młodości”, jest składnikiem wielu kosmetyków, które mają zlikwidować zmarszczki i odmłodzić skórę. Warto jednak wiedzieć, że kremy, które nakładamy na wierzchnią warstwę skóry, nie są w stanie przedostać się w jej głąb i mocno wpłynąć na jej wygląd. Kremy z kwasem hialuronowym działają przede wszystkim na powierzchni naskórka, poprawiają kondycję skóry, jednak nie są w stanie usunąć zmarszczek – w tym celu należy zastosować środki o głębszym, bardziej precyzyjnym działaniu. „Eliksir młodości” możemy aplikować także w postaci tabletek. Ich zażywanie powinno być jednak połączone ze stosowaniem zabiegów medycyny estetycznej.

Kwas hialuronowy stosowany w trakcie zabiegów kosmetycznych, pod względem swojej budowy najbardziej przypomina substancję naturalnie występującą w ludzkim organizmie. W związku z tym jest on dobrze przyswajalny przez ciało. Podczas zabiegów stosuje się także kwas hialuronowy sieciowany, który w przeciwieństwie do niesieciowanego, używanego w kosmetykach, jest bardziej trwały. Efekty zabiegu są więc widoczne przez dłuższy czas. Kwas hialuronowy aplikowany podczas zabiegu działa na głębszych warstwach skóry, dlatego daje lepsze rezultaty niż stosowanie kremów działających tylko na powierzchni.

Related Posts