Kreatynina – co to jest?




Spis treści
Czym jest kreatynina?
Jak ocenić wyniki badania kreatyniny
Kiedy jeszcze warto zbadać kreatyninę?



Czym jest kreatynina?

Kreatynina jest to organiczny związek chemiczny, który jest wynikiem przemiany materii przede wszystkim mięśni szkieletowych. Kreatynina powstaje w wyniku degradacji kreatyny, czyli substancji będącej nośnikiem energii w mięśniach. Badanie stężenia tej substancji wykonuję się na podstawie próbek moczu lub krwi. Kreatynina jest obok mocznika jednym z najważniejszych związków azotowych występujących w organizmie człowieka. Na podstawie wyników badań stężenia tej substancji w surowicy krwi można określić czy prawidłowo pracują nerki. Dopiero w przypadku wątpliwości wykonuję się dodatkowe badanie tj. Klirens kreatyniny, które pozwala na ustalenie dobowego wydzielania kreatyniny z moczem.




Jak ocenić wyniki badania kreatyniny

Normą stężenia kreatyniny we krwi jest wartość w przedziale 0,6 do 1,3 mg, aczkolwiek należy brać pod uwagę to, że wynik badania może być nieprawidłowy gdy badany ma hiperbilirubinemię.




Podwyższona kreatynina we krwi ustalony w czasie badań nie zawsze oznacza problemów z niewydolnością nerek, ponieważ czasami występuje w przypadku zdrowych nerek. Badanie jednak jest pomocne w przypadku podejrzenia uszkodzenia nerek przez leki, narkotyki lub toksyny. Podwyższone wartość przy zdrowych nerkach oznaczać może odwodnienie lub akromegalię. Aby poprawić wyniki podwyższonego poziomu kreatyniny należy wyeliminować czynnik odpowiedzialnego za niewydolność nerek, a następnie niezbędne jest stosowanie się do odpowiedniej diety z duża ilością wody i małą ilością białka. Z związku z tym niezalecane jest spożywanie tłustych potraw, w tym mięsa, mleka i jego przetworów oraz jajek.

Obniżony poziom kreatyniny może wynikać z ciąży, zaniku mięśni, głodówki lub przyjmowania leków glikokortykosteroidowych. /p>




Kiedy jeszcze warto zbadać kreatyninę?

Ustalenie poziomu kreatyniny we krwi zalecane jest przed badaniem tomografem komputerowym z użyciem kontrastu. Choć badanie kreatyniny nie wymaga bycia na czczo to jednak dla uzyskania wiarygodnych wyników jest to zalecane.

Źródła:
http://mowimyjak.se.pl/zdrowie/profilaktyka-i-leczenie/kiedy-badamy-stezenie-kreatyniny-jaka-jest-norma-kreatyniny-w-krwi-i-moczu,168_56154.html
https://polki.pl/zdrowie/diagnostyka,kreatynina-normy-i-kiedy-warto-zbadac-jej-stezenie,1718,wideo.html
https://portal.abczdrowie.pl/kreatynina-we-krwi

Related Posts