Czy marihuana uzależnia?

Marihuana – przez swoich przeciwników demonizowana, przez zwolenników wręcz uwielbiana. Jej legalizacja jest kontrowersyjnym tematem, dość często omawianym na forum publicznym. Propagatorzy konopi siewnej wskazują na to, że jest to roślina praktycznie nieszkodliwa. Jednak czy na pewno mają rację?

Kilka faktów o uzależnieniu od marihuany

Zawarta w marihuanie substancja odpowiadająca za jej właściwości psychoaktywne to THC, czyli tetrahydrokannabinol. Jak wskazują badania, ten organiczny związek ma bardzo niski, wręcz znikomy potencjał uzależniający. Jednak nawet jeśli przy regularnym paleniu lub jedzeniu liści marihuany nasz organizm nie będzie domagał się dostarczenia THC, to o wiele gorsza perspektywa dotyczy sfery psychicznej.

Uzależnienie od marihuany przejawia się przede wszystkim permanentną chęcią ponownego zażycia narkotyku. Jako że działanie marihuany jest silnie odprężające i euforyzujące, to po odstawieniu dochodzi do powstania trudności z relaksacją, czasami do wytworzenia stanów lękowych, bezsenności czy zmian w odczuwaniu apetytu.

Poza tym nadmierne spożywanie marihuany jest częstą przyczyną wystąpienia zespołu amotywacyjnego, który objawia się zmniejszeniem sprawności intelektualnej oraz zawężeniem horyzontów. Osoba walcząca z tym problemem ma trudności ze znalezieniem celu w życiu i często przestaje realizować swoje ambicje.

Odstawienie marihuany jest wspomagane przede wszystkim poprzez psychoterapię, gdyż nie istnieje środek farmaceutyczny, którego działanie skutecznie wyleczyłoby z chęci spożycia narkotyku.

Related Posts