Co to jest armatura łazienkowa
Dzięki armaturze możemy wykonywać codzienne czynności higieniczne, bez których nikt z nas nie wyobraża sobie życia – myć ręce, brać relaksującą kąpiel czy cieszyć się zaletami chłodnego prysznica po intensywnym treningu.

Aby łazienka była w pełni funkcjonalna, konieczne jest posiadanie wspomnianej armatury łazienkowej, której definicja obejmuje np. umywalkę, wannę lub kabinę prysznicową. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów z tej kategorii. Większość urządzeń tego typu wyposażona jest w baterie i wszystkie akcesoria niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Pozwala to na dobranie ceramiki łazienkowej do własnych preferencji lub wystroju łazienki. Jeśli marzysz np. o przytulnym wystroju w stylu prowansalskim, zdecyduj się na uroczą wannę z wygiętymi nogami, a jeśli wolisz nowoczesne aranżacje, wybierz piękną umywalkę blatową ze spektakularną misą, która wygląda niezwykle efektownie w każdym wnętrzu.

Armatura łazienkowa – elementy
Głównym elementem armatury sanitarnej są baterie. Pełnią one najważniejsze funkcje w wyposażeniu łazienek, takie jak umywalki, wanny, prysznice czy bidety. Poprzez zainstalowanie odpowiedniej baterii zapewniamy dopływ wody do poszczególnych urządzeń sanitarnych. Ważnymi elementami baterii są głowice, wylewki, napowietrzacze i uszczelki. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań w zakresie armatury łazienkowej. Z łatwością można dobrać odpowiedni zestaw w zależności od warunków instalacji wodnej, naszych potrzeb i wybranego wzoru.

Rodzaje armatury łazienkowej
Dzieląc armaturę sanitarną na typy, możemy wziąć pod uwagę dwa kryteria, a mianowicie sposób ich montażu i funkcje.

Podział armatury w zależności od sposobu montażu

Baterie ścienne
Baterie naścienne montowane są bezpośrednio do instalacji wodnej (np. nad wanną). Ten rodzaj montażu jest zalecany, gdy rury instalacji wodnej są prowadzone powyżej poziomu urządzenia sanitarnego i powinien być wykonany przed zakończeniem montażu na ścianach. Baterie ścienne mogą być montowane natynkowo lub podtynkowo. Powszechnie stosowane baterie natynkowe są instalowane na zewnątrz ściany, która została już otynkowana. Jest to proste i wygodne rozwiązanie, szczególnie w przypadku ewentualnej awarii. Tylko aspekt estetyczny może przemawiać przeciwko temu – niektóre elementy instalacji pozostają widoczne. Baterie podtynkowe są montowane w ścianach, a dźwignia baterii, przełącznik i wylewka są montowane na zewnątrz. Ten rodzaj instalacji powinien być zaplanowany na wczesnym etapie budowy lub remontu. Część prac instalacyjnych polega na wykuciu około 10 cm rowków, które w późniejszych etapach pokrywane są płytkami. Takie rozwiązanie jest bardziej estetyczne i praktyczne, ponieważ zajmuje mniej miejsca. Na pewno sprawdzi się w łazienkach o niewielkich rozmiarach.

Armatura pionowa (bocianiarki)
Baterie sztormowe są pionowe i mogą być montowane pionowo na blatach, brzegach umywalek, kołnierzach wannowych, a nawet na podłodze. Ten typ baterii jest zalecany do montażu w sytuacjach, gdy rury wodociągowe wychodzą poniżej poziomu instalacji sanitarnej. Charakteryzują się one nowoczesnym wyglądem i estetyką, jednak z czasem mogą stać się niestabilne i instalacja może się rozszczelnić.

Jak zamontować baterię łazienkową?

Ze względu na sposób montażu, baterie łazienkowe dzieli się na ścienne i stojące (tzw. bocian). Pierwszy z nich instaluje się, gdy rury wodociągowe prowadzone są powyżej poziomu umywalki lub wanny, drugi – poniżej. Oczywiście przy wyborze wanny i umywalki należy zwrócić na to uwagę, ponieważ zależy to również od tego, czy i gdzie urządzenia powinny mieć otwory.

Wśród armatury bociankowej najpopularniejsze są armatury jednootworowe, w których armatura i wylewka są połączone ze sobą. Są też baterie dwuotworowe, składające się z oddzielnej armatury i wylewki, lub baterie trójotworowe, w których mamy wylewkę i dwa krany lub uchwyty do uruchamiania dysz wody zimnej i gorącej.

Różowa umywalka i bateria łazienkowa
Baterie łazienkowe w odcieniu różowego złota doskonale komponują się z kolorową ceramiką. VILLEROY & BOCH
W przypadku bocianów kąpielowych istnieją modele, które wymagają aż czterech otworów do montażu – na wylewkę, kurki lub uchwyty i wąż prysznicowy. Najczęściej jednak baterie takie montuje się nie na brzegu wanny, lecz na powierzchni obok niej.

Instalacja armatury ściennej jest bardziej skomplikowana – bateria łazienkowa mocowana jest bezpośrednio do przyłączy wody ciepłej i zimnej. Rozstaw przygotowanych przyłączy bywa problematyczny – standardowo do 15 cm, ale dopuszczalne jest maksymalne odchylenie 2 cm, więc jeśli zdecydujemy się na taką armaturę, należy dokładnie sprawdzić odstępy między przyłączami.

Zródło:

https://net.ostroleka.pl/firma/2/lazienkarium-pl

Related Posts