Czujesz ciągłe zmęczenie? Możliwe, że masz anemię!
Dowiedź się co to jest anemia, jakie są jej przyczyny, objawy oraz jak wygląda leczenie. Poznaj też rodzaje anemii tj. rzekoma, złośliwa, aplastyczna, sierpowata.
- Spis treści
- Co to jest anemia? Co to niedokrwistość?
- Co to jest anemia rzekoma?
- Co to jest anemia złośliwa?
- Co to jest anemia sierpowata?
- Co to jest anemia aplastyczna?
- Jakie są objawy anemii?
- Jakie są metody diagnozy?
- Jak przeprowadza się leczenie anemii?
Co to jest anemia? Co to niedokrwistość?
Anemia nazywana również niedokrwistością jest to zespół objawów (dolegliwości), które mają przyczynę w utracie krwi, upośledzeniu wytwarzania erytrocytów, lub związane ze skróconym czasem życia czerwonych krwinek.
Co to jest anemia rzekoma?
Anemia rzekoma jest to odmiana, która jest wynikiem ciąży lub przewodnienia. Przyczyną jest sytuacja dużego nawodnienia pacjenta. Pozostałe odmiany anemii tzn. bezwzględnej (prawdziwej) występują u osób z odpowiednim nawodnieniem organizmu.
Co to jest anemia złośliwa?
Anemia złośliwa nazywana inaczej jako choroba Addisona-Biermera to niedokrwistość wynikająca z niedoboru witaminy B12. Zwykle dotyczy osób w wieku 40-60 lat i jest rzadko spotykaną chorobą.
Co to jest anemia sierpowata?
Anemia sierpowata jest to wrodzona, uwarunkowana genetycznie, która należy do grupy niedokrwistości hemolitycznych. Jej przyczyną jest nieprawidłowa budowa hemoglobiny, czyli białka wchodzącego w skład krwinek czerwonych.
Co to jest anemia aplastyczna?
Anemia aplastyczna jest odmiana choroby wywołana zaburzeniem prawidłowego działania komórek macierzystych w szpiku kostnym. Niedokrwistość aplastyczna jest wynikiem zaniku utkania szpikowego, poprzez zastąpienie go tkanką łączną lub tłuszczową, co skutkuje zanikiem wszystkich elementów krwi. Aplazja szpiku może być samoistna, czyli spowodowana wadą genetyczną (nazywana również niedokrwistością Fanconiego), lub może być wtórna – wywołana przez czynniki zewnętrzne.
Jakie są objawy anemii?
Objawy anemii zależy od odmiany, aczkolwiek najczęstszymi objawami są:
- uczucie zmęczenia
- osłabienie
- problemy z koncentracją i pamięcią
- bladość skóry, przesuszanie skóry
- łamliwe i przetłuszczone włosy, które mogą również wypadać
- zawroty i bóle głowy
Dodatkowe częstym objawem po wysiłku (np. chodzeniu po schodach, krótka przebieżka) może być również zadyszka.
Innymi częstymi objawami są:
- kołatanie serca
- senność
- skłonność do depresji
Jakie są metody diagnozy?
Gdy podejrzewamy anemie należy wykonać badanie krwi, morfologię i oznaczenie poziomu żelaza:
- hemoglobinę (Hb) – prawidłowymi wartościami mieszczą się dla kobiet (12-16 g/dl) i dla mężczyzn (14-18 g/dl)
- czerwonych krwinek – wartości dla kobiet to 4,2-5,4 mln/mm3 i dla mężczyzn 4,7-6,2 mln/mm3
- hematokryt – prawidłowym poziom to 35-47% dla kobiet i dla mężczyzn to 42-52%.
Jeżeli oprócz hemoglobiny badania krwi wykażą zmniejszony poziom leukocytów oraz płytek krwi to warto wykonać biopsję szpiku, aby móc zdiagnozować anemię aplastyczną.
Jak przeprowadza się leczenie anemii?
Leczenie anemii jest uzależnione od zdiagnozowanej przyczyny. Przykładowo anemię wynikającą z niedoboru żelaza leczy się poprzez uzupełnienie żelaza w organizmie. Aby to możliwe niezbędna jest właściwa dieta wsparta suplementami zawierającymi żelazo.
W przypadku sferocytozy wrodzonej lub w przypadku anemii sierpowatej jest przetoczenie krwi.
Dodatkowe w zależności od odmiany czasami konieczne jest wsparcie poprzez antybiotykoterapią, lekami przeciwbólowymi czy też preparatami zwiększającymi elastyczność czerwonych krwinek. Gdy nie jest możliwe leczenie przyczynowe (np. w chorobie genetycznej – sferocytozie wrodzonej) stosuję się leki tj. androgeny, erytopoetynę, glikokotykosteroidy.